Historia Ireny Sendlerowej

26.02.2018 r. uczniowie poznawali historię Ireny Sendlerowej – jednej z najważniejszych Polek w historii naszego państwa, pomagającej Żydom w czasie II wojny światowej. Przyszła na świat 108 lat temu, 15 lutego 1910r., w wielowyznaniowej i wielokulturowej Warszawie, stolicy Królestwa Kongresowego. W życiu kierowała się maksymą mówiącą, ze “kto ratuje jedno życie ten ratuje cały świat”. Samodzielnie zorganizowała siatkę 20 pracownic społecznych, które najpierw pomagały, a później wyprowadzały dzieci żydowskie z getta i umieszczały po „aryjskiej stronie” w rodzinach, sierocińcach i klasztorach. Uratowała ich ok. 2.5 tysiąca. W 1965 r. została uhonorowana przez izraelski instytut Yad Vashem medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. W 2003 r. otrzymała Order Orła Białego i nagrodę Jana Karskiego w Centrum Kultury Polskiej w Waszyngtonie “Za Odwagę i Serce”. W 2007 r. odznaczona Orderem Uśmiechu. Była najstarszą osobą, która ten order otrzymała. Sendlerowa powiedziała wtedy, że obok listu od Ojca Świętego Jana Pawła II i tytułu Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata to Order Uśmiechu, odznaczenie od dzieci, jest dla niej największym szczęściem, jakie ją spotkało. Zmarła 12 maja 2008 roku. Miała 98 lat. Wiele osób opłakiwała jej odejście, w tym kilkoro z tych, którzy swoje życie zawdzięczali jej odwadze. Po obejrzeniu prezentacji “Historia Ireny Sendlerowej” uczennice z kl. I TH czytały fragmenty książki A. Mieszkowskiej “Prawdziwa historia Ireny Sendlerowej i A. Bikont “Sendlerowa w ukryciu”, wprowadzając słuchaczy w okres tragicznych, wojennych zdarzeń. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie z: kl.I TH z p. S. Kapturską, kl. 1 TPS z p. L. Szewczyk i kl. II TPS z p. E. Klimus. Wyżej wymienione książki znajdują się w zbiorach naszej biblioteki szkolnej.

Jolanta Dowejko