„Nie ma śmieci, są surowce” – Sprzątanie świata 2017

„Nie ma śmieci – są surowce” to przesłanie tegorocznej edycji Akcji Sprzątanie świata – Polska. Fundacja Nasza Ziemia i partnerzy Akcji zwracają w ten sposób uwagę na to, że przedmioty, które potocznie nazywamy śmieciami, są w rzeczywistości surowcami. Nie mogą one kończyć jako „śmieci” – na składowisku, w lesie czy w rzece, ale poprzez segregację odpadów powinny z powrotem trafiać do wykorzystania, funkcjonując jako zasób w Gospodarce o Obiegu Zamkniętym (GOZ).

Do akcji ogólnopolskiego sprzątania włączyli się również uczniowie I i II (grupa) klasy Technikum Hotelarskiego ZSP nr 1 w Bartoszycach. Młodzież w dniu 27 września 2017r. oczyściła ze śmieci teren przylegający do warsztatów szkolnych od strony rzeki Łyny oraz obszar między ogrodzeniem a obiektami BOSIR –u. Zebranych odpadów było znacznie mniej niż w roku poprzednim, nie oznacza to jednak, że Polacy śmiecą coraz mniej, a raczej tylko o tym, że wspomniany teren jest systematycznie porządkowany.

Mariola Maciejewska